POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA KRONIKA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


  ARCHIWUM  
Kategorie wydarzeń
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Biznesowe

Klubowe

Odbywające się online NOWOŚĆ
 
 
11-09-2012     - 21-06-2013  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
OFERTA EDUKACYJNA DLA PRZEDSZKOLI
ZAPRASZA
Muzeum Etnograficzne w Krakowie
31-066 Kraków
ul. Krakowska 46
tel. +48 12 430 60 23
http://www.etnomuzeum.eu
sekretariat@etnomuzeum.eu
miejsce:
Muzeum Etnograficzne
Kraków, Krakowska 46
Warsztaty muzealne dla szkół prowadzimy od poniedziałku do niedzieli. W tygodniu przyjmujemy grupy w godzinach 8:30-17:30. W sobotę 11:00-17:30, a niedzielę 11:00-13:30.
DLA DZIECI
» Wydarzenia inne
Zajęcia dostosowane są do wieku uczestników. Tematyka warsztatów odpowiada założeniom podstawy programowej, a także poszerza zawarte w niej treści o nowe wątki:

Warsztaty dla grup przedszkolnych wzmacniają w dzieciach umiejętność obserwacji, zadawania pytań oraz samodzielnego szukania odpowiedzi. Tworzą sytuacje sprzyjające poczuciu radości i satysfakcji z wykonywanych zadań. Poprzez działania ukierunkowane na różne zmysły wspierają rozwój ruchowy i poznawczy dzieci.


Zielnik. Jak przetrwać w lesie i na łące?
Od czego zaczyna się życie roślin? Gdzie można znaleźć podwieczorek, gdy sklepy są zamknięte? Jakie zioła rosną wokół nas i do czego służą? Z czego dawniej wykonywano leki i materiały? Jakie gatunki roślin są pod ochroną? Badania terenowe w muzealnych salach i przeglądanie zielników rozbudzą zainteresowanie uczestników lokalnym światem roślin.

Księga stołu
Dlaczego na stole zapisywano drogę do skarbu? Czy dawniej jadano śniadanie? Jakie przepisy mieściła tradycyjna książka kucharska? Jak zjeść rodzinny obiad przy pomocy jednej łyżki? Przegląd kuchennej zastawy oraz wnętrz krakowskiej i podhalańskiej kuchni wprowadzi uczestników w proces wypieku chleba i małopolskie potrawy świąteczne.

Stare bardzo nowe. Na zbójnickich ścieżkach w kierpcach na obcasach
Kto odkrył Zakopane? Kim byli zbójnicy? Czy można nosić kierpce na obcasach? Jak wygląda parzenica, dziewięciokrzew i skąd wzięły się wzory na oscypki? Wzory zakopiańskie są żywą inspiracją dla współczesnych projektów. Detektywistyczna wędrówka po wystawie śladem dawnych wzorów pozwoli na twórcze czerpanie z tradycji.

Ile zapachów zna Twój nos?
Jak pachnie świat, gdy zamkniemy oczy? Kto wodzi nas za nos ? Czy na bazie zapachów można zrobić przetwory? Muzealna kolekcja zapachów wzbogaci się o zapachy wyprodukowane przez uczestników. Spacer z zamkniętymi oczami po starej izbie szkolnej, olejarni i tajemniczym foluszu uaktywni wyobraźnię i wzmocni umiejętność koncentracji.

Wzory na dom
Kto mieszkał w szałasie, a kto w drewnianej chacie? Czy dawniej dzieci miały własny pokój? Czy dom zawsze musi stać na ziemi ? Jak zmieścić 5 osób w jednej izbie ? Czym różnią się dzisiejsze sprzęty domowe od tych sprzed 100 lat? Naukę projektowania przestrzeni wspomoże przegląd muzealnych wnętrz domów Krakowiaków i Górali oraz współczesnych projektów mieszkań.

Chodź, opowiem Ci legendę
Jak mogą wyglądać postacie z krakowskich legend? Czy smok zawsze musi być czarnym charakterem? Jak inaczej mogą kończyć się znane legendy ? Poznawanie wybranej krakowskiej legendy połączone z przygotowaniem scenografii i marionetek. Pierwsze kroki do interpretacji tekstu i rozwijanie umiejętności ruchowych i manualnych.

Cztery pory roku. Jesień
Jak żegnano się z latem? Na czym polegał Dzień Zaduszny? Jak świat przyrody przygotowuje się do zimy? Jesienny wzornik kolorów tworzony na podstawie barw odnalezionych wśród muzealnej kolekcji. Ćwiczenia związane z audiosferą jesiennego lasu i jego mieszkańców, rozwijające wyobraźnię twórczą.

Muzeum, proszę dotykać!
Jakie są w dotyku muzealne przedmioty? Czy można rozpoznać przedmiot nie widząc go? Zadania z różnymi fakturami i materiałami. Dobieranie przedmiotów do pary, tworzenie własnych próbek różnorodnych faktur. Rozwijanie zdolności kinetycznych
i poznawanie pojęć związanych ze zmysłem dotyku.

Wszystko po krakowsku
Jak żyli dawni krakowiacy i krakowianki? Jakie wydarzenia wyznaczały rytm życia ówczesnych ludzi? Ciekawy start w kierunku poznawania tradycji regionu przy pomocy oryginalnych strojów, tradycyjnych zabawek i lokalnych melodii.

Grzechotki, terkotki, instrumenty dęte- zrób to sam!
Czy dźwięki rożnych instrumentów mogą nam coś powiedzieć o ludziach i miejscach z których pochodzą? Jaką rolę odgrywa muzyka w życiu człowieka w różnych zakątkach ziemi, jak nadaje rytm jego codzienności i świętom? Czy instrumenty mogą leczyć, zaklinać zwierzęta, wyrażać emocje? Wsłuchiwanie się w rytmy ziemi, przyrody a także naszej codzienności. Obserwacja bogactwa form i ornamentów zdobiących instrumenty z całego świata.

Laboratorium zabawki
Jakimi zabawkami bawiły się dzieci sto lat temu w Małopolsce? Czy dzieci na całym świecie bawią się w to samo? Obserwacja podobieństw i różnic zabawek z różnych stron świata. Przyglądanie się jak codzienne otoczenie i natura wpływają na ich kształt. Uruchamianie ciała, wyobraźni i pierwsze próby z samodzielnym wykonywaniem zabawkowych mechanizmów.

Czas niecodzienny. Boże Narodzenie
Jak wyglądają opłatkowe światy? Co wspólnego ma pająk z Bożym Narodzeniem?
Ile zastosowań ma słoma? Czy choinka może wisieć do góry nogami? Poznawanie zwyczajów wigilijnych od poranku do zmierzchu. Wzory, dekoracje i wigilijne potrawy. Opowieści o regionalnych zwyczajach a współczesna bożonarodzeniowa tradycja.
Miejsce:
Muzeum Etnograficzne
Kraków, Krakowska 46
Godz.
Warsztaty muzealne dla szkół prowadzimy od poniedziałku do niedzieli. W tygodniu przyjmujemy grupy w godzinach 8:30-17:30. W sobotę 11:00-17:30, a niedzielę 11:00-13:30.
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2020


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury